O NAS

Barbara Lorek | Piotr Lorek
Poznajemy świat sztuki ceramicznej dawnych i współczesnych mistrzów, rożne techniki budowania form ceramicznych – od najprostrzych, tworzonych metodą ręcznego lepienia i formowania, toczenia na kole garncarskim, odlewania z masy lejnej.
Dysponujemy różnymi masami ceramicznymi: glina szamotowa, masa lejna, glina do toczenia. Poznajemy w praktyce sposoby budowania i formowania ceramicznych obiektów za pomocą tych materiałów.
Odkrywamy źródła kreatywności i twórczej mocy poprzez realizację indywidualnych projektów artystycznych w dowolnych technikach ceramicznych (także w porcelanie).
W oparciu o przygotowane projekty; opracowujemy drogę realizacji, wybór odpowiedniej techniki, dekorację szkliwami lub angobami oraz sposób wypału.
Udostępniamy szeroką gamę kolorystyczna farb podszkliwnych – angob oraz szkliw.
Posiadamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie tworząc rzeźbiarskie, unikatowe, użytkowe obiekty ceramiczne. Opracowywanie szkliw i kolorystycznych palet było i jest dla nas ważnym elementem naszej twórczej pracy, którym chcemy się z wami podzielić.
Pomagamy w konstruowaniu własnych ceramicznych form rzeźbiarskich realistycznych, geometrycznych i abstrakcyjnych.
Rzeźbiarska forma ceramiczna wymaga dyscypliny i odpowiedzialności za każdą decyzję. Chcemy pomóc Wam w realizacji waszego przestrzennego założenia. Pomożemy w odnalezieniu anatomicznych zasad w rzeźbie realistycznej. Wskażemy drogę poszukiwań w rzeźbie abstrakcyjnej.
Organizujemy plenery ceramiczne starej japońskiej techniki raku. W oparciu o przygotowane projekty; opracowujemy drogę realizacji, wybór odpowiedniej techniki, dekorację szkliwami lub angobami oraz sposób wypału. Technika raku pochodzi z Japonii, jej początki to wiek XVII. Raku oznacza przyjemność i zadowolenie.
Technika ta współcześnie rozpowszechniła się na całym świecie. Wiosną i jesienią przygotowujemy nieduże ceramiczne obiekty, dekorujemy je specjalnymi szkliwami z zawartościa tlenków metali a następnie podczas jednodniowego pleneru wypalamy je i poddajemy redukcji. Ta ponadczasowa technika zawsze spotyka się z dużym entuzjazmem uczestników pleneru.

Barbara Lorek

Piotr Lorek

Jesteśmy parą artystów a glina ceramiczna stała się naszym ulubionym medium. Poznaliśmy się jeszcze na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni rzeźby prof. Jana Kucza. Znajomość ta zaowocowała po pierwsze: trzema przystojnymi chłopcami, po drugie sporą ilością różnorakich skorup. Wychowywanie dzieci przeplatało się z ciągłym poszukiwaniem nowych wzorów, kolorów i technik ceramicznych, tworzeniem kolejnych serii naczyń, serwisów kawowych i herbacianych, ram do luster,dekoracji kominków, malowanych na kaflach obrazów. W jednym z polskich magazynów o sztuce dekoracyjnej napisano o nas „[…] z gliny mogą zrobić wszystko”. Dwoje artystów pod jednym dachem, każde ze swoimi pomysłami do zrealizowania - to niełatwe ale możliwe… Choć podążamy własnymi drogami naszą wspólną pasją w ostatnich latach stało się malarstwo podszkliwne. Czasami gdy zamalowujemy kolejne powierzchnie pater czy kafli zastanawiamy się czy jesteśmy bardziej rzeźbiarzami, czy może malarzami... Ceramika to chyba jedyna dziedzina sztuki, która tak wspaniale łączy te dwie dyscypliny. Efekty naszej pracy czesto przynoszą nam radość a największą satysfakcją jest gdy spodobają się również komuś innemu. Wystawialiśmy nasze prace w Polsce i m.in. w Danii, Niemczech, Francji, Rosji i Wielkiej Brytanii. We wszystkich tych krajach spotkaliśmy ludzi zainteresowanych naszą sztuką, z wieloma z nich połączyła nas przyjaźń. Z Wami również chętnie porozmawiamy o naszej ceramice.
© 2012 studio Lorek